Jdi na obsah Jdi na menu

Těžké kovy

26. 5. 2011

Těžké kovy

Co to je  

Seznam těžkých kovů

            „Měď, olovo, rtuť, kadmium, polonium, baryum, thalium, arsen, antimon, chrom, thorium, cer, aktinium, protaktinium, uran, neptunium, americium, curiím, berkelium, kalifornium, einsteinium, fermium, mendelenium, nobelium, lanthan, praseodym, neodym, promethium, samarium, europium, gadonilium, terbium, dysprosium, holmium, erbium, thulium, yterbium, lutecium.“   

            Těžké kovy jsou chemické prvky, mezi které patří nejvíce přechodné kovy, některé  polokovy, lanthanoidy a aktinoidy. Existují různé definice, některé třídí těžké kovy podle hustoty, jiné podle protonového čísla nebo atomové hmotnosti a podle toxicity. „ Mezi těžké kovy lze zařadit beryllium, které je pro organismus velmi jedovaté, stejně tak jako nejznámější těžké kovy jsou měď, kadmium, rtuť,olovo aj. “      Téměř polovina všech nebezpečných těžkých kovů, které se dnes nacházejí na skládkách, pochází z elektroniky. Nejčastěji ze zastaralých počítačů. Množství těžkých kovů z těchto počítačů představuje významnou zátěž  pro životní prostředí. „Ukládají se ve vodě, v půdě, v rostlinách i v tělech živočichů.“ „Spolu s potravou se těžké kovy dostávají i do lidského těla.“

 

Pomáhají

            Živé orgamismy potřebují stopové množství některých těžkých kovů, zahrnující cobalt, měď, mangan, molybden, vanad, stroncium a zinek, ale jejich nadměrné množství může být pro organismus škodlivé. Jiné těžké kovy např. rtuť, vedení a kadmium mají neznámý zásadní nebo prospěšný účinek na organismy a jejich akumulace savců může způsobit vážnou nemoc.

 Škodí     

            „Znečištěný je vzduch, který dýcháme a voda, kterou používáme.“ „Velmi záludné jsou chemické látky v potravě.“ Všechny tyto látky jsou vyzkoušené a prohlášené za neškodné. Představme se, že máme v těle nějaké kontejnery odpadků, jejichž objem je u každého vymezený. „Pokud dojde k jejich přeplnění vzniká nemoc.“ Mnohdy ani nezáleží na množství uložených látek, ale na citlivosti organismu. Zvláště je napadán systém nervový a cévní, játra, ledviny nebo jiné části našeho těla. „Proto nás nepřekvapí, že jedním z prvních projevů intoxikace jsou bolesti hlavy, únava, malátnost.“ „Podle posledních amerických výzkumů je za skutečnou příčinu kornatění cév prokázáno usazování těžkých kovů na stěnách cév, to může způsobit jejich zánět a následné usazování cholesterolu, příp. napadání bakteriální, virovou nebo písňovou infekcí.“

 Nejblíže se nacházejí   

            Například v okolí Kutné Hory se těžilo olovo a zinek. 

Těžba olova na Kaňku u Kutné Hory

b941d663-4146-4be0-9413-6a435d7e9e28.jpg

 

 

 

 

http://www.geocaching.com/seek/cache_details.aspx?guid=da2edb8a-e03c-476c-9d67-ae04c4cacf09  

PhDr. Jiří Škoda, Ph.D., Sbírka kovů ve vašem počítači ,1. vydání, Plzeň: Fraus, 2006,ISBN 80-7238-442-2.

http://cs.wikipedia.org/wiki/T%C4%9B%C5%BEk%C3%A9_kovy  text volně dostupný

http://tezke-kovy.navajo.cz/  text volně dostupný

Yvona Kalábová, 29.08.2005, http://www.celostnimedicina.cz/tezke-kovy.htm#ixzz1NNMAffPD